Energetska učinkovitost

Energetska učinkovitost

SADRŽAJ

Energetska učinkovitost

Grada Labin opredijelio se  za politiku energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, a to je potvrdio  u travnju 2008. godine pridruživanjem Projektu Sustavnog gospodarenja energijom u gradovima i županijama (SGE) u Republici Hrvatskoj pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva RH i Programu UN-a za razvoj (UNDP). Strateško opredjeljenje postizanju visoke učinkovitosti potrošnje energije i zaštite okoliša ima za konačni cilj smanjenje troškova energije, smanjenje emisije stakleničkih plinova na najmanju moguću mjeru, upravljanje troškovima za energiju poboljšanjem ekonomske učinkovitosti te kontinuirani rad na očuvanju okoliša.  Sustavnom provedbom mjera energetske učinkovitosti obuhvaćene su škole, vrtići, javne zgrade i drugo i to na sustavima potrošnje energije kao što su sustavi grijanja, hlađenja, ventilacije i rasvjete, odnosno energetski učinkovite infrastrukture.

 

 

ENERGETSKA UČINKOVITOST U JAVNIM ZGRADAMA


Sve javne zgrade u vlasništvu Grada Labina imaju energetski certifikat. Osim što nam je bila zakonska obveza, certifikati zajedno sa izvješćem o obavljenom energetskom pregledu dali su nam uvid u stvarno stanje i dali su nam odgovor u kojem smjeru krenuti sa energetskom obnovom. Svi objekti  u vlasništvu Grada Labina i javna rasvjeta vode se u ISGE sustavu (informacijskom sustavu gospodarenja energijom). Mjesečno pratimo potrošnju energenta za grijanje, struje i vode te vršimo analizu po svakom objektu.

Gradsko vijeće je donijelo Akcijski plan energetske učinkovitosti Grada Labina za razdoblje 2017. – 2019. a Gradonačelnik Godišnji plan energetske učinkovitosti Grada Labina za 2017. godinu. Vrijednost projekta je 93.750,00 kuna, od čega je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost isplatio 40% sredstava odnosno 37.500,00 kuna u studenom 2016. Godišnji i Akcijski plan dat će nam uvid u trenutno stanje projekata energetske učinkovitosti na području Grada Labina te dati plan investicija za naredne tri godine. Također, dati će uvid u korištenje sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i nadležnih ministarstava po pitanju energetske obnove objekata, kao i iznos uštede na pojedinim objektima i javnoj rasvjeti.

 

 

ENERGETSKA UČINKOVITOST U STAMBENIM ZGRADAMA


Prva fasada u Labinu u trenutku nakon uvođenja  upravljanja višestambenim zgradama obnovljena je 2005. godine od kada traje postupak obnove. U razdoblju od 2009. do 2014. godine obnovljene su ukupno 34 zgrade. Od prvih zahtjeva stanara do danas Labin stan d. o. o. se kao upravitelj aktivno uključio u postupak obnove zgrada tako da im u svim fazama provedbe projekta osigurava svoju stručnu pomoć  (tehničku, pravnu, ekonomsku). S obzirom na to da je riječ o upravitelju u100-postotnom vlasništvu Grada Labina, u obnovu fasada uključio se i Grad Labin tako da je za određene zgrade jednake tipologije izgradnje naručio i financirao projekte obnove fasada i zamjene ograda.

Na natječaj 2014. godine prijavljeno je sedam zgrada i svih sedam zgrada zadovoljilo je uvjete natječaja. Ukupna vrijednost investicija iznosila je 4.020.779,68 kn, a ostvareno sufinanciranje 1.579.630,86 kn. Na natječaju iz 2015. godine za energetsku obnovu prijavili smo 25 zgrada, 24 su zadovoljile uvjete natječaja i ostvarile pravo na sufinanciranje u iznosu od 5.540.363,39 kn. Osim prijave zgrada za obnovu prijavili smo 29 zgrada za sufinanciranje projektne dokumentacije i 10 zgrada za sufinanciranje provedbe energetskih pregleda i izrade energetskih certifikata. Ukupno su upućene 64 prijave od čega su ostvarene 63.

Natječaji iz 2014. i 2015. godine sufinancirani su nacionalnim sredstvima u iznosu od 40% dok je natječaj iz 2016. financiran iz sredstava EU u iznosu od 60% prihvatljivih troškova investicije.

Ukupno je u 2016. godini prijavljeno 32 zgrade za energetsku obnovu od čega su sve 32 prošle na natječaju, od čega ih je tokom iste godine dovršeno 15 a ostale su u raznim fazama provedbe. Za te je namjene predviđeno 18.932.710,29 kn.

Iz svega navedenog vidljivo je da se obnova zgrada, a u posljednje vrijeme i energetska obnova u Labinu, provodi vrlo uspješno. Provodi se u okruženju vrlo uspješne suradnje između suvlasnika stambenih zgrada i upravitelja te  svih ostalih dionika.

 

 

ENERGETSKA UČINKOVITOST U PROMETU


Tijekom 2016. godine završit će se studija energetske učinkovitosti u prometu koja je sufinancirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ovaj sveobuhvatni način rješavanja prometne problematike na području području Grada Labina će uključiti sustav lokalnog javnog prijevoza, bike sharing sustav, mjere unapređenja prometa u mirovanju u Gradu Labinu i Rapcu te mjere unapređenja pješačkog prometa, osobito uvođenje zona zabranjenog ili ograničenog  prometa motornim vozilima u centar Labina („Podlabin„), na Titovom trgu i na Rivi Rabac.

Ukoliko želimo da Labin postane  ono što često ističemo, a to je „grad po mjeri čovjeka“, moramo planiranje prometa postaviti na način da i u tom segmentu u centru razmišljanja mora biti čovjek, a ne automobili. Planiranje prostora posebno u građevinskim područjima se uostalom i mora temeljiti na kvalitetnim rješenjima sveobuhvatnog planiranja prometnog sustava jer nisu bez razloga svjetski  stručnjaci u području revitalizacije gradskih prostora izrekli slijedeću misao: „Ako planirate gradove za automobile i promet, dobit ćete automobile i promet. Ako planirate za ljude i mjesta, dobit ćete ljude i mjesta.“

 

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE


Na javnim zgradama u Gradu Labinu postavljene su četiri (4) fotonaponske elektrane i to na krovu Osnovne škole Matije Vlačića, Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ – područna škola Kature, Dječjem vrtiću „Pjerina Verbanac“ i Sportskog Centra Franko Mileta. Ukupno instalirana snaga je fotonaponskih elektrana je 100 kW. Svaki mjesec pratimo njihovu proizvodnju, kao i proizvodnju privatnih tvrtki koje su postavile fotonaponske elektrane na tlu. Na Dječjem vrtiću „Pjerina Verbanac“ nalazi se fotonaponska elektrana koja je postavljena u sklopu pilot projekta SEA-R iz europskog programa IPA Adriatic kojeg 85% sufinancira Europska unija i 15% Istarska županija, a provodi ga IRENA - Istarska Regionalna Energetska Agencija d.o.o. Ukupna vrijednost investicije iznosi nešto manje od 40.000,00 Eura. Fotonaponska elektrana  godišnje proizvodi 11 100 kW sati što će zadovoljiti 25-30% potreba ustanove.

Projekt dogradnje Dječjih jaslica na Katurama uključivao je i izgradnju sustava centralnog grijanja i ventilacije koji je financirala IRENA – Istarska Regionalna Energetska Agencija za energetske djelatnosti d.o.o., Labin, i to kao sudionik projekta „LEGEND“ u okviru IPA Programa – Jadranska prekogranična suradnja. Ovom suradnjom omogućeno je da novi dio jaslica koristi geotermalnu dizalicu topline za napajanje sustava grijanja i hlađenja i time se kroz energetsko certificiranje svrsta u klasu B (projektirane energetske potrebe zgrade: 40,75 W/m2).

U Gradu Labinu postavljen je i prvi punjač za električne automobile u rujnu 2010. godine na starogradskom trgu.

 

 

JAVNA RASVJETA


U sklopu primjene mjera energetske učinkovitosti na dijelu javne rasvjete Grada Labina izvršeni su radovi na zamjeni postojećih rasvjetnih tijela novim energetski učinkovitijim te su postavljeni regulatori polunoćnog rada. Sprovedene su sveukupno četiri mjere energetske učinkovitosti te je izvršena izmjena 361 rasvjetnog tijela i postavljeno 50 regulatora polunoćnog rada. Radovi su se izvodili na Vinežu, Marcilnici, Starcima, Presici, Katurama, Kapelici, ulici Istarskoj, ulici Zelenice, ulici Rudarska, ulici Antona Selana, ulici Karla Kranjca i ulici Matije Vlačića.

Radove je izvodila tvrtka Montel d.o.o. iz Zagreba kao najpovoljniji ponuđač u provedenom postupku javne nabave. Sveukupna vrijednost radova sa uključenim PDV-om iznosi 705.375,00 kuna od čega Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancira 40 % vrijednosti odnosno 282.150,00 kuna, a Grad Labin 60% vrijednosti odnosno 423.225,00 kuna. Izvedenim zahvatom prema studiji energetske učinkovitosti javne rasvjete na godišnjoj razini predviđa se ušteda oko 200.000,00 kuna kod potrošnje električne energije.

Kontakti

Labin stan d.o.o.

+385 52 852 452

info@labinstan.hr

http://www.labinstan.hr/

Labin Stan d.o.o. je poduzeće za upravljanje nekretninama u 100% vlasništvu Grada Labina.

Labin 2000 d.o.o.

+ 385 52 616 494

info@labin2000.hr

http://www.labin2000.hr/

Održavanje i naplata parkirališnih mjesta; održavanje sportskih objekata u vlasništvu Grada Labina